Muuseumiöö 18.05.2024 "Öös on vabadust"

Viimati uuendatud:  03.04.2024

Museumiöö kava "Vabadus olla sina ise"

Muuseumiöö eelsoojendus

16:00 – 17:00 Vabadus mälestada: Jalutuskäik Magasini tänava kalmistupargis (Vana juudi kalmistu, Magasini t 27). Eesti Juudi Muuseumi juhataja Gennadi Gramberg. Vajalik eelregistreerimine.

18 - 23:00 Muuseum koos mälugaleriiga on avatud individuaalseks külastamiseks. Võimalus kasutada audiogiidi eesti, inglise ja vene keeles. Sissepääs on tasuta, kuid me ei ole vastu lahketele annetustele muuseumi heaks (sularahas või pangakaardiga, vaata https://museum.jewish.ee/kulastamine/annetused/ )

18-18:45 Vabadus liikuda: Iisraeli tantsud "Tule ja õpi tantsima". Juhendaja Mark Nepomnjaštši. Kogukonna keskuse 4.korrusel.

18 - 20:00 Vabadus maitsta: Iisraeli köögi maitseelamused (hummuse valmistamine, hala küpsetamine ning degusteerimine). Kokk Salmen Šois, Zeus Holding OÜ. Kogukonna keskuse saalis 1.korrusel.

18:30 -19:15 Vabadus teada: Vabaduse mõiste juudi pärimuses. Šlomo Voskoboinik (Iisrael), vene keeles. Kogukonna keskuse raamatukogus 3.korrusel

19:15 - 21:15 Vabadus avastada: Ekskursioon muuseumis ja Tallinna sünagoogis koos giidiga. Eesti Juudi Muuseumi juhataja Gennadi Gramberg. Kogunemine Juudi Kogukonna keskuse 1.korrusel. Vajalik eelregistreerimine

21:30 – 22:15 Vabadus meelt lahutada: Iisraeli laulud. "Kuulame ja laulame koos". Šlomo Voskoboinik (Iisrael). Kogukonna keskuse saalis 1.korrusel.

22:45 Vabadus pärimusega tutvuda: Sabati lõpetamise tseremoonia ehk Havdala (heebrea keeles „eraldumine“). Sabat on juudi kalendri iganädalane pühalik puhkepäev, mis algab reedel õhtul 18 min enne päikese loojangut ja lõpeb laupäeval õhtul vähemalt kolme tähe ilmumisel taevas. Kogunemine Kogukonna keskuse 1.korruse saalis, kus antakse sissejuhatus Sabati tähendusest judaismis ja juutide elus ning seejärel minnakse Tallinna Sünagoogi, kus toimub tseremoonia, mille lõpus saab degusteerida koššerveini. Tseremooniat viib läbi Eesti pearabi Šmuel Kot.

Kõik üritused on tasuta. Annetused (sularahas või kaardiga) on teretulnud. Annetajaile kingitakse soovi korral koššerveini pudel.

Meid toetab