Mark Rõbak, Eesti Juudi muuseumi looja

Viimati uuendatud:  12.02.2022
This image has an empty alt attribute; its file name is rybak-img_5363-694x1024.jpg
Mark Rõbak (8.03.1945 – 6.03-2018)

Mark Rõbak oli Eesti Juudi muuseumi idee algataja. Muuseumi aluseks on Eesti juutluse arhiiv, mille koostamisega tegeles Mark Rõbak palju aastaid.

Mark Rõbak sündis eesti juudi perekonnas 8.märtsil 1945 Tallinnas, tema  isa nimi oli Samuil, ema nimi Ruth (neiupõlvenimega Goldmann). Marki isapoolne vanavanaisa Jossel oli sündinud 1857.aastal Raugavas (Leedu) ja oli rätsep. Pärast kolimist Tallinna abiellus ta aastal 1878 Tallinna juuditari Elke (Olga) Josselovitšiga, nende poeg, Marki vanaisa Movša Tevje sündis aastal 1883 Tallinnas. 1911.aastal sai tema naiseks Bljume Šohher (Zahher). Samal aastal sündis perre poeg Samuil, Marki isa. Movša Tevje ja Bljume Rõbaki saatus oli väga kurb: mõlemaid mõrvati holokaustis.

Marki ema Ruth pärines Goldmanni perekonnast. Tema isa Ber Goldmann oli sündinud Pärnus 1876.aastal. Alates aastast 1900 elas ta Tallinnas, kus 1908.aastal abiellus Gite Kiršbaumiga. 1913.aastal sündis neile tütar Ruth, Marki ema. Marki emapoolne vanaisa Ber Goldmann lasti maha Tallinnas 1941.aastal.

Pärast keskkooli lõpetamist astus Mark Rõbak Moskva Riikliku Ülikooli matemaatikateaduskonda. Tema pere taotleb mitu aastat luba lahkuda Nõukogude Liidust Iisraeli, 1972. aastal saavad nad lõpuks võimaluse välja sõita.

Oma ajaloolisel kodumaal töötas Mark Rõbak peaaegu 30 aastat IBMi kontserni Iisraeli filiaalis. Hinnatud spetsialistina lähetati teda kontserni esindusse Pariisi, kus ta töötas mitu aastat. Pärast pensionile jäämist aastal 2001 pühendus ta Eesti juutluse ajaloo uurimisele ja jäädvustamisele. Ta arendas välja Eesti juutluse arhiivi veebiportaali, mis avati 24.03.2006. Ta pöördus eesti juutide poole, seal hulgas ka nende poole, kes elasid väljaspool Eestit, et nad saadaksid arhiivile materjale. Paljud vastasid tema üleskutsele. Saadetud materjalid skaneeriti ja pandi veebiportaali üles.

Koos veebiportaaliga kogutud materjalide põhjal sündis Eesti Juudi muuseum, mis avati pidulikult 17.detsembril 2008. aastal ja Mark Rõbak sai selle esimeseks direktoriks.

Tunnustuseks muuseumi loomise eest nimetas Eesti Juudi Kogukond Mark Rõbaki aastal 2009 Eesti Juudi Kogukonna aasta inimeseks. Järgmisel aastal annetas Eesti Vabariigi president talle Valgetähe teenetemärgi.

Mark Rõbak oli väga entusiastlik inimene ja pühendas ennast täielikult muuseumile. Raske on ülehinnata tema panust ajaloomälu säilitamisse, inimeste ja nende saatuste ning tegude talletamisse. Mälestus Mark Rõbakist kui lahkest, missioonitundelisest ja avara pilguga inimesest jääb alatiseks Eesti juutide südamesse.

Mark Rõbak suri 6.märtsil 2018 (juudi kalendri järgi 19.adaril 5778) oma kodus Iisraelis ja on maetud Tel Aviv Drom kalmistul oma isa Šmueli ja ema Ruthi kõrvale.

Meid toetab

© Eesti Juudi Muuseum
envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram