Õpetajale

Viimati uuendatud:  29.08.2023

See veebileht on loodud õpetajatele abiks.

Eesti Juudi Muuseum on ainuke muuseum Eestis, mis on pühendatud Eesti juutide ajaloole alates juudi kogukondade tekkimisest 19.ajandi esimesel poolel kuni tänapäevani. Muuseumi püsiekspositsioon asub Eesti Juudi Kogukonna keskuse 3. korrusel ja sisaldab 48 stendi Eesti juutide ajaloo erinevatest ajajärkudest ja valdkondadest. Stendidel saab näha infot tuntud Eesti juutidest – teadlastest, arstidest, juristidest, kultuuritegelastest, ärimeestest, inseneridest, sportlastest ja ühiskonnategelastest. Muuseumi ekspositsiooniga saab tutvuda ka videotuuril.

Kogukonna keskuse kõrval asub modernse arhitektuuriga Tallinna sünagoog, kus toimuvad juudiusu ehk judaismi kombekohased jumalateenistused ja tähistatakse juudi pühasid.

Eesti Juudi Muuseum pakub gümnaasiumi ühiskonnaõpetuse õpetajatele abi Vabariigi Valitsuse 6. jaanuari 2011. a määrusega nr 2 „Gümnaasiumi riiklik õppekava“ (Vabariigi Valitsuse 23.02.2023 määruse nr 18 sõnastuses) kinnitatud ühiskonnaõpetuse õppekava (lisa 6, p.2.3.) ja valikõppeaine „Usundiõpetus“ õppekava (lisa 13) rakendamisel. Koostöös kooliga võib valida kõige sobivama variandi:

  1. Õppevisiit muuseumi ja sünagoogi koos muuseumi giidiga. Kestab maksimaalselt 2 tundi. Õpilased tutvuvad Eesti juutide ja Eesti juudiusu elu ja ajalooga ning antakse ülevaade juudi kalendri põhimõttetest. Visiit jätkub Tallinna sünagoogis, kus tutvustatakse Tallinna sünagoogi arhitektuuri ja juudiusu rituaale ning kombeid. Õpilastele antakse võimalus näha Tallinna sünagoogi Pühas Laekas hoitavaid Toorarulle.
  2. Kutsuda oma kooli juudi ajaloo ja -usu teemalisse tundi muuseumi pedagoog. Vastavad esitlused on allpool. Need on võimalik ka allalaadida.

Muuseumi teenused on koolidele tasuta, kuid vabatahtlikud annetused on teretulnud.

Täiendavalt pakub Eesti Juudi Muuseum õppevisiite koos giidiga endise Klooga koonduslaagri alal asuvale holokausti ohvrite memoriaalile ning endisele Tallinna vana juudi kalmistule Magasini tänaval ja praegusele Tallinna Rahumäe kalmistule.

Kõiki teenuseid pakume eesti, inglise, vene ja ukraina keeles.

Võtke meiega ühendust! Kontaktid on leitavad siit.

.

Seotud materjalid

Meid toetab

© Eesti Juudi Muuseum
envelopephone-handsetmap-markerchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram