Dr.Aba Gomer (ז"ל), Eesti ülemrabi 

Viimati uuendatud:  10.11.2022

Näitus holokaustis hukkunud Eesti ülemrabi dr Aba Gomerist  27. jaanuaril 2022, holokausti ohvrite rahvusvahelisel mälestuspäeval avati Eesti Juudi Muuseumi mälestusgaleriis näitus, mis on pühendatud holokaustis hukkunud Eesti ülemrabi ja usukohtu peakohtunikule dr Aba Gomerile ja tema elule. Samal päeval avati ka talle pühendatud mälestustahvel.  

Eesti ülemrabi ametisse astus ta 19. mail 1929 ja oli Eesti juutide vaimne juht kuni oma traagilise surmani 1941. aasta sügisel natsi mõrtsukate ja nende käsilaste käe läbi. Sellest kurvast sündmusest möödus 2021. aastal 80  aastat.  

Kahetsusväärselt vähe on teada tema elukäigust ja tegevustest enne Eestisse tulekut. Isegi tema sünniaasta ja -koht on märgitud erinevalt. Käesoleva näituse koostamisel on proovitud rekonstrueerida dr A.Gomeri elukäiku olemasolevate otseste ja kaudsete allikate abil. 

Tema kaasaegsete mälestuse järgi oli ülemrabi vaieldamatu autoriteet Eesti juutidele ja nende tunnustatud vaimne liider. Filosoofiadoktori teaduskraadiga laialdaste teadmistega inimesena, kes õppis ja täiendas end maailma tuntud usukoolides (ješivades) ja Saksamaa ülikoolides, rakendas ta oma teadmisi ja oskusi Eesti juutide usukommete ning Toora ja Talmudi õppimise arendamisele Eesti juutide seas.  

Käesolevat näitust tuleb vaadelda meie panusena Eesti ülemrabi dr Aba Gomeri mälestuse jäädvustamisel. 

Näitus sai teoks tänu Eesti Juudi Kogukonna toetusele,  Eesti pearabi Šmuel Koti ja Läti Juudi Muuseumi Ilja Lenski abile, Eesti Rahvusarhiivi ja Eesti Rahvusraamatukogu digiteeritud säilikute kasutamisega.  

Memoriaaltahvel Eesti ülemrabile dr.Aba Gomerile.

Näituse plakatid ja seletavad tekstid

Meid toetab

© Eesti Juudi Muuseum
envelopephone-handsetmap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram