Eesti Juudi muuseum avati 17.detsembril 2008.
Muuseum on pühendatud Eesti juutide ajaloole alates juudi kogukondade tekkimisest 19.ajandi esimesel poolel kuni tänapäevani. Muuseumis on olemas püsiekspositsioon, raamatukogu ja lugemissaal, digitaliseeritud arhiiv muuseumi veebilehel ning suur arhiiv, kus säilitatakse dokumentide ja fotode originaalid.
Püsiekspositsioon asub Kogukonna keskuse 3. korrusel ja sisaldab 48 stendi Eesti juutide ajaloo erinevatest ajajärkudest ja valdkondadest. Stendidel saab näha infot tuntud Eesti juutidest – teadlastest, arstidest, juristidest, kultuuritegelastest, ärimeestest, inseneridest, sportlastest ja ühiskonnategelastest. Püsiekspositsiooni täienduseks eksponeeritakse Kogukonna peakontoris posterid Eesti Vabariigi teenetemärkidega autasustatud juutidest. Muuseum korraldab ka temaatilisi näitusi.
Muuseumis on olemas väike raamatukogu Eesti juutide poolt kirjutatud või juutidest kirjutatud ja Eestis väljaantud raamatute ja trükistega. Muuseumi kõrval töötab Kogukonna raamatukogu juuditeemaliste raamatute suure koguga, sh enne Teist maailmasõda Tartus tegutsenud üliõpilaste korporatsiooni “Lemuvia” raamatutega.
Muuseumi arhiivi digitaliseeritud versioon on kättesaadav veebilehelt ja sisaldab palju pilte, memuaare, dokumente ja muid ajaloolisi materjale, mis pakuvad huvi nii uurijatele kui ka ajaloohuvilistele. Peale selle on võrgu kaudu kättesaadav Rahvusarhiivi juuditeemaliste materjalide suur kogu Judaica.
Muuseumis on hoiul suur hulk eraisikutelt ja organisatsioonidelt saadud originaaldokumente. Muuseumi säilikute nimekirjaga saab tutvuda siit. Muuseumi arhiivi täiendatakse pidevalt. Muuseumikogu korralduse ja kogumispõmõtetega saab tutvuda siit. Info muuseumi teenustest leiate siit.
Eesti Juudi muuseumi loomise algatas Mark Rõbak (1945-2018). Nii olulise ja tähtsa töö eest annetas president Toomas Hendrik Ilves 2010 aastal Mark Rõbakile Valgetähe ordeni.
Eesti Juudi Muuseum on Muuseumide Rahvusvehelise Nõukogu ICOM ja Euroopa Juudi Muuseumide Ühenduse AEJM liige.