Näitus “Tallinna vana juudi kalmistu kui Eesti juudi rahvusvähemuse pärandi osa“

Viimati uuendatud:  21.02.2024

Alates 1.veebruarist võib Eesti Juudi Muuseumis tutvuda uue näitusega Tallinna esimese juudi kalmistu ajaloost. Näitus annab võimaluse tutvuda Tallinnas Magasini tänaval asuval kalmistu ajalooliste dokumentide, kaartide ja piltidega. See on esimene teadaolev juutide matmispaik Tallinnas. Mõnedel andmetel maeti kalmistu alale siin Vene impeeriumi armees teeninud juute juba alates 1790.  aastast. 1880. aastal projekteeris arhitekt Nikolai Thamm vanem kalmistu vahimaja, abihooned ja kalmistu värava. Tallinna vanal juudi kalmistul asus sünagoogi rajamise initsiaatori ja toonase juudi kogukonna juhi Šaje Levinovitši (suri 1906. aastal) mausoleum, mille projekteeris Tallinna arhitekt Jacques Rosenbaum.

Vana juudi kalmistu pandi kinni 1910.aastal ja likvideeriti lõplikult 1963. aastal. Selle kohale rajati 1967. aastal automajand. Hauakive kasutati rannakindlustuse ehitamisel Russalka ja Vanalinna sadama vahel, osa lihtsalt lõhuti. Väravaehitis koos tiibhoonetega lammutati aga alles 1979. aastal.

Veel 21. sajandi alguses asusid kalmistu territooriumil endiselt autoparkla ja autobaasi mahajäetud töökojad ning garaažid. Need lammutati lõplikult sajandi teisel kümnendil. Alles aastatel 2021-2024 Tallinna linn teostas ala renoveerimist ja sellest sai Magasini tänava kalmistupark. Tööd korraldas firma Mefab OÜ.

Näitus sai teoks koostöös Eesti Juudi Kogukonnaga ja Eesti Kultuurkapitali toel.

Näituse seletavad tekstid.